Cennik za usługi rzeczoznawcy samochodowego w Warszawie

Cennik za usługi rzeczoznawcy samochodowego w Warszawie

Zawód rzeczoznawcy samochodowego wykonuje w Polsce niespełna tysiąc osób. Tyle indeksów widnieje na liście certyfikowanych rzeczoznawców samochodowych. Według polskiego prawa tylko oni mogą wykonywać wiążące ekspertyzy i wyceny, które potem mogą zostać wykorzystane przed sądem lub podczas załatwiania kwestii formalnych związanych z zapłaceniem akcyzy za samochód. Działalność rzeczoznawców jest precyzyjnie regulowana ustawą. Nie podaje jednak ona odgórnych stawek, które dany rzeczoznawca może życzyć sobie za swoją pracę. Ceny podlegają więc pod fluktuacje rynkowe związane z wieloma czynnikami.

Od czego zależy koszt wynajęcia rzeczoznawcy?

Ostateczny koszt zatrudnienia rzeczoznawcy może być bardzo zróżnicowany. W większości przypadków rzeczoznawcy wyliczają finalną cenę na podstawie ilości czasu poświęconego na wycenę pojazdu lub zrekonstruowanie przebiegu zdarzenia drogowego. Tego, ile potrwa analiza konkretnego auta, nie da się jednoznacznie określić, jednak można te ceny uśrednić.

Kluczowym czynnikiem na cenę, jest również miejsce, w którym realizowana jest usługa. W regionach, w których średnie zarobki są wyższe, czyli w dużych miastach, ceny rzeczoznawców będą analogicznie wyższe, niż w przypadku mniejszych ośrodków. Różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent, a rynek warszawski jest stosunkowo drogi. Finalna cena jest też zależna od renomy rzeczoznawcy. Biorąc pod uwagę, że nie jest to w żaden sposób regulowane, może on proponować swoje ceny.

Przed wyborem rzeczoznawcy warto zapoznać się z ofertą i przybliżonym cennikiem warszawskiego rzeczoznawcy motoryzacyjnego z firmy odszkodowawczej TB Ekspert.

Ile kosztuje wycena auta osobowego?

Najtańsza jest wycena auta osobowego, które nie zostało mocno uszkodzone lub jest wręcz całkowicie sprawne. Wtedy rzeczoznawca jest w stanie dokonać wyceny błyskawicznie i często nie będzie to kosztować drożej, niż około 300 zł. W przypadku małych uszkodzeń ceny nie powinny znacznie wzrosnąć. Zaczynają być wyższe dopiero wtedy, gdy rzeczoznawca musi wycenić pojazd bardzo mocno uszkodzony. Wtedy ilość godzin poświęconych na analizę jest stosunkowo duża, gdyż każde uszkodzenie trzeba zdiagnozować, rzetelnie opisać, a następnie wycenić. To może wiązać się z kosztem od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Wycena rekonstrukcji zdarzenia drogowego

Najdroższe są usługi, które wiążą się z koniecznością zrekonstruowania przebiegu zdarzenia drogowego. W prostych sytuacjach koszt może wynieść od jednego do dwóch tysięcy złotych, jednak jeśli zdarzenie było bardziej skomplikowane, nierzadko cena wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy. Jest to zależne od ilości roboczogodzin, które rzeczoznawca poświęca danemu zleceniu, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy ma sztywny cennik.